W trójkącie turystycznym obejmującym Puławy, Nałęczów i Kazimierz Dolny znajdziemy szereg widokowych ścieżek rowerowych. Jednak prawdziwą gratką dla miłośników tego sportu jest wizyta w Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu. Co wiemy o tym miejscu?

Skrótowe informacje o Muzeum Nietypowych Rowerów

Miejsce, które przyciąga co roku wielu turystów, znajduje się w miejscowości Gołąb, a dokładniej rzecz ujmując na trasie nr 801 łączącej Warszawę, Dęblin, Puławy i Kazimierz Dolny. Muzeum Nietypowych Rowerów otwarte jest dla gości przez cały rok, poza takimi świętami jak Boże Narodzenie, Wielkanoc i Nowy Rok. 

Nasze przybycie, zwłaszcza jeśli wybieramy się większą grupą, warto uzgodnić z gospodarzem wcześniej. Czasami jest on skłonny wydłużyć też godziny otwarcia, które standardowo mieszczą się w przedziale 10-17. W sezonie letnim Muzeum otwarte jest cały czas, ale w okresie jesienno-zimowym także lepiej jest dzień przed planowanym przybyciem powiadomić o tym właściciela Jest to bowiem obiekt, nad którym pieczę sprawuje osoba prywatna, a nie jakaś instytucja publiczna.

Mile widziane są zarówno dzieci, jak i seniorzy oraz osoby niepełnosprawne

Co możemy tutaj zobaczyć?

Muzeum Nietypowych Rowerów nie jest miejscem, gdzie będziemy oglądać ciekawe eksponaty wystawione za szybą. Tutaj zawsze dużo się dzieje, a sama nazwa „muzeum” dla niektórych może być myląca. 

Dla zwiedzających udostępnione jest oglądanie, dotykanie, a w niektórych wypadkach także jazda na najciekawszych egzemplarzach jednośladów, jakie do tej pory skonstruował człowiek. Wśród nich znajdziemy między innymi:

  • rowery poziome,
  • rowery cyrkowe,
  • galopujące rowery,
  • riksze.

Jeśli tylko umówimy się zgodnie z podanymi już wskazówkami, możemy też skorzystać z lekcji muzealnych „Naprawa i konserwacja roweru”, „Historia Roweru”, „Rower ekologiczny – pojazd przyszłości”. „Czy światu zabraknie energii”. Właściciel obiektu oferuje także pokaz pracy w kuźni i naukę kowalstwa (w weekendy). 

Zobacz również: Edukacja | Praca | Atrakcje turystyczne

Czego warto doświadczyć w Muzeum Nietypowych Rowerów?

Najciekawszym doświadczeniem oferowanym przez Muzeum Nietypowych Rowerów jest oczywiście przejażdżka na poszczególnych modelach. Jeden z nich został skonstruowany w ten sposób, że wprowadzić w ruch może go tylko odpychanie nogami, a sam pojazd służy wyłącznie do podtrzymywania pośladków. 

Sporo emocje wzbudza jazda rowerem poziomym (z wielkim przednim kołem) czy rower bez ramy. Chętni znajdą się zapewne też na przejażdżkę rowerem skaczącym, tandem czy rowerem fitness. Największym jednak hitem zwykle jest rower akrobatyczny, który łamie wszelkie znane nam zasady dotyczące poruszania się. 

Człowiek z pasją i wielki konstruktor

muzeum rowerow nietypowych
Źróło: ruszajwdroge.pl

Jak powstało Muzeum Nietypowych Rowerów? Pomysłodawcą, gospodarzem i konstruktorem większości jednośladów jest Józef Konstanty Majewski. Ponieważ to jego wielka pasja, chętnie opowiada odwiedzającym o poszczególnych eksponatach. Kto zainspirował tego mężczyznę?

Pan Józef przyznał w pewnym wywiadzie, że wzorem był dla niego Bronisław Pietrak. Jako syn drobnego rolnika, nie zdobył pełnego wykształcenia i zaczął uczyć się kowalstwa. Stał się wizytówką Puław, kiedy zaczął tworzyć wyroby kowalstwa artystycznego i zorganizował u siebie pierwsze ogólnopolskie spotkania kowali. Został idolem dla wszystkich, którzy interesowali się rzemiosłem, w tym dla Józefa Majewskiego. Właściciela Muzeum inspirowały także inne inicjatywy osób otwierających prywatne skanseny na obszarze całej Polski. 

A jak to się stało, że powstała cała kolekcja nietypowych rowerów? Józef Majewski miał już pewne doświadczenie w kowalstwie, podszkolił się w technologii rowerowej i zaczął tworzyć pojazdy, wymykające się dzisiejszym schematom. Część rowerów konstruowali jego uczniowie w ramach pracy dyplomowej (pan Józef był nauczycielem w technikum i zawodówce), a kilka egzemplarzy zostało stworzonych w ramach kółka twórczości technicznej. 

Warto tu wspomnieć o tym, że pasją udało się panu Józefowi zarazić swoich synów, którzy wyruszyli z nim w podróż rowerową po całym kraju. Wyprawa trwała dwa miesiące i przyciągała uwagę mediów niemal w każdym mieście, w którym się pojawili. Nic dziwnego, że Muzeum Nietypowych Rowerów stworzone z taką miłością do tych pojazdów aż do dziś jest jedną z największych atrakcji w okolicy.

Muzeum Nietypowych Rowerów na mapie

stok narciarki parchatka Poprzedni artykuł Stok narciarski Parchatka – dla fanów sportów zimowych
Emerytury 2023 Następny artykuł Najniższa emerytura w 2023 roku. Jakie są szacunki?