Rada Ministrów w ostatnich dniach przyjęła kluczową ustawę w sprawie waloryzacji, które wpłyną również na wysokość emerytur. Jakich podwyżek można się spodziewać i jakie świadczenia zostały jeszcze przygotowane dla seniorów? Jakiej wysokości może być najniższa emerytura?

Jak najniższa emerytura wyglądała w roku 2022?

W ubiegłym, 2022 roku najniższa emerytura w Polsce wynosiła 1338,44 złote brutto. Osoby objęte tym świadczeniem dostawały „na rękę” 1216,98 złotych. Z uwagi na wysoką inflację kwota ta była z pewnością mało satysfakcjonująca. Przewiduje się więc wzrost wysokości emerytur, jednak pełne informacje na ten temat będą nam przedstawione zapewne pod koniec stycznia 2023. Oczywiście do tej pory spodziewać się możemy licznych prognoz. Które z nich okażą się najbardziej trafione?

Wpływ waloryzacji na najniższą emeryturę

Ustawowy wzór, na podstawie którego obliczana jest waloryzacja emerytur, pozostaje niezmienny. Wzrost świadczenia zależeć będzie od średniorocznego wskaźnika cen oraz realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Kwota i podstawa wymiaru jest mnożona przez wskaźnik waloryzacji. 

Ostatecznie ustalona wysokość emerytury wchodzi w życie każdego roku w marcu, a waloryzacją obejmuje się również inne świadczenia, takie jak renty rodzinne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne czy dodatek pielęgnacyjny. 

Zobacz również: Znani ludzie urodzeni w Puławach I Plusy i minusy edukacji domowej

Szacunki wiceministra w sprawie najniższej emerytury w 2023 roku

Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed zdradził, że prognozy rządowe wskaźnika waloryzacji emerytur szacuje się na 113,8%. Jak z kolei możemy dowiedzieć się z portalu prawo.pl, w 2023 roku możemy spodziewać się minimalnej emerytury w wysokości 1588,44 zł. Przy okazji możemy się także dowiedzieć, że renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna sięgnie kwoty 1191,33 zł.

Według prognoz ministerstwa najniższa podwyżka miałaby być w kwocie 250 złotych, co pozwoli nieco zredukować skutki inflacji. Przy czym największą różnicę w dochodach zauważą osoby otrzymujące dotychczas niższe świadczenia. Środki na waloryzację emerytur będą pochodzić z budżetu państwa. Przewiduje się, że zmiany te będą kosztować podatników ok. 40 miliardów złotych. 

Jak będą wyglądały trzynaste i czternaste emerytury w 2023?

14 emerytura miała być świadczeniem jednorazowym, a tymczasem okazuje się, że będzie ona przyznana w tym roku i całkiem możliwe, że zostanie powielona w latach następnych. Dlaczego wspominamy o tym w tym miejscu?

Otóż wyższy wskaźnik waloryzacji będzie miał bezpośredni wpływ właśnie na kwoty trzynastej i czternastej emerytury. Czy zmienią się zasady wypłacania tego dodatku? Wspomniany wyżej wiceminister Stanisław Szwed zapewniał, że będzie to wyglądać tak, jak w roku poprzednim. Oznacza to, że:

  • kryterium dochodowe wyniesie 2900 złotych,
  • osoby z wyższą emeryturą dostaną „czternastkę” pomniejszoną proporcjonalnie złotówka za złotówkę,
  • wypłaty świadczeń przypadną na przełom sierpnia i września,
  • łączna kwota dodatków może wynieść nawet 3 tysiące.

Co muszą zrobić emeryci, by skorzystać z waloryzacji świadczenia?

Osoby 65+ będące na emeryturze zwykle nie cieszą się już najlepszą kondycją i miewają problem z nowinkami technologicznymi. Mogą więc się obawiać, czy skorzystanie z przyznanych im dodatków, nie zobliguje ich do składania wniosków osobiście w urzędach bądź online. Każda z tych opcji może być dla nich wysoce uciążliwa.

Na szczęście żadnych wniosków i wizyt nie trzeba będzie składać. Tak naprawdę każdy emeryt i każdy rencista dostanie decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia wystawioną mu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Benefity Polskiego Ładu dla emerytów 

Rząd za pośrednictwem Polskiego Ładu wprowadził jeszcze jedną zmianę, która będzie miała znaczenie dla starszego pokolenia – obniżono podatek dochodowy z mocą wsteczną od 1 stycznia 2022 roku. Tym razem za wypłacenie części pobranych już pieniędzy będzie odpowiedzialny fiskus, a zwrot ten będzie dotyczył emerytów i rencistów, których kwota przychodu nie przekracza 2,5 tysięcy złotych brutto.

Realnie osoby te mogą liczyć na 600-700 złotych wypłaconych w roku 2023.

muzeum rowerow nietypowych Poprzedni artykuł Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu – prawdziwa gratka dla miłośników jednośladów!
Pytania, których nie można zadać. Następny artykuł Zakazane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej