Wydaje się, że na narty koniecznie trzeba jechać do Zakopanego lub w inne oblegane przez miłośników tego sportu miejsce. Tymczasem mieszkańcy Lubelszczyzny mają na miejscu do dyspozycji wspaniały stok narciarski Parchatka. Co warto o nim wiedzieć?
Spis treści
ToggleNajważniejsze informacje o stoku narciarskim Parchatka
Stok narciarski Parchatka położony jest między Kazimierzem Dolnym i Puławami. Został otwarty stosunkowo niedawno, bo w 2008 roku, dlatego większość urządzeń jest jeszcze w świetnym stanie.
Działają tu dwa szybkie i nowoczesne wyciągi talerzykowe, które pozwalają przetransportować nawet 1400 osób w ciągu jednej godziny. Z myślą o najmłodszych przygotowano wyrwiłączkę i teren wydzielony do nauki jazdy na nartach.
Ważną informacją dla kierowców jest to, że przy stoku znajduje się parking, który pomieści do 300 samochodów. Jeśli zaś chodzi o same zjazdy, to możemy wykupić karnety punktowe lub czasowe. Oczywiście grupy zorganizowane mogą liczyć na bardzo atrakcyjne rabaty.
Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym elementom sprawiającym, że stok narciarski Parchatka to idealne miejsce dla fanów jazdy na nartach czy na snowboardzie.
Trasy i Wyciągi
Na stoku oddzielony trzy trasy narciarskie:
- niebieską, mającą długość 420 metrów, szerokość 65 metrów i różnicę poziomów 49 metrów;
- czerwoną, z długością również 420 metrów, szerokością 35 metrów i różnicą poziomów wynoszącą 51 metrów;
- zieloną, najkrótszą, długą na 80 metrów, szeroką na 30 metrów i z różnicą poziomów 26 metrów.
Każda z nich jest oświetlona oraz sztucznie naśnieżana, jeśli wymagają tego okoliczności. Wszystkie też mają poziom trudności określony jako łatwy.
Parchatka zapewnia też narciarzom trzy wyciągi. Dwa z nich są talerzykowe, a ich przepustowość w ciągu godziny wynosi w sumie 1400 osób. Ostatni to wspomniana już wyrwiłączka, mająca 60 metrów i pozwalająca przetransportować 430 osób w trakcie 60 minut. Czas pojedynczej jazdy wynosi około 2 minuty.
Szkoła narciarska
Nie każdy rodzi się z talentem narciarskim, a jazda na tym sprzęcie wymaga zwykle kilku do kilkunastu godzin nauki. Na szczęście na stoku narciarskim Parchatka działa Szkoła Narciarska „Marcelus-ski”.
Mamy w niej możliwość współpracy z dwoma instruktorami narciarstwa oraz jednym instruktorem jazdy na snowboardzie. Indywidualna, godzinna lekcja kosztuje 80 zł, ale ceny spadają proporcjonalnie do liczby chętnych. Grupa pięcioosobowa zapłaci za godzinę nauki 200 złotych, a sześcio- lub 10-osobowa tylko 250 złotych.
Każdy z nauczycieli posiada odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia konieczne w tym zawodzie. W trakcie nauki z wyciągów można korzystać bezpłatnie i poza kolejnością. Żeby umówić się z instruktorem, wystarczy zadzwonić pod numer podany na oficjalnej stronie stoku Parchatka.
Zobacz również: Edukacja | Praca | Atrakcje turystyczne
Wypożyczalnia
Sprzęt narciarski i snowboardowy jest dosyć drogi, więc jeśli w tym momencie nie mamy wystarczających środków do zakupu nowego lub po prostu nie wiemy, czy dana aktywność nam się spodoba, możemy skorzystać z wypożyczalni sprzętu.
Dostępne są tutaj komplety narciarskie (narty, buty i kije) w opcji czasowej jednej, dwóch lub trzech godzin oraz całego dnia. Możemy też wypożyczyć poszczególne elementy, takie jak narty, buty, kije, kask i gogle. Jeśli zaś chodzi o sprzęt snowboardowy, zasady obowiązują takie same, a wypożyczalnia dysponuje butami, deskami, a także kompletami sprzętu.
Noclegi
Jeżeli ktoś chciałby zostać w tym miejscu na dłużej, może skorzystać z noclegów oferowanych na Parchatce. W budynku znajduje się kilkanaście pokoi urządzonych w góralskim stylu. Największe przeznaczone są dla czteroosobowych rodzin bądź grup, ale znajdą się też pokoje dla podróżujących samotnie.
Każdy pokój posiada osobną łazienkę, telewizję i klimatyzację. Atrakcyjna cena noclegów może skłonić do spędzenia większej ilości czasu w tym uroczym miejscu.
Karczma
Nie moglibyśmy zapomnieć w tym artykule o niezwykłej restauracji położonej przy samym stoku narciarskim. Karczma Parchatka słynie z pysznej kuchni serwującej tradycyjne polskie dania i miłej, góralskiej atmosfery. To właśnie tutaj znajduje się też baza noclegowa.
Karczma posiada aż cztery klimatyzowane sale. Każda z nich wyposażona jest w sprzęt nagłaśniający, dzięki czemu można tu zorganizować przyjęcie rodzinne, bankiet firmowy, a nawet wesele. Obiekt (w przeciwieństwie do stoku) otwarty jest przez cały rok.

Podobne
Aktywny odpoczynek w Puławach – nie trzeba się nudzić!
Zwiedzając Puławy, nie wolno pominąć największych zabytków architektonicznych miasta. Rozległy kompleks pałacowo-parkowy gwarantuje spacery w urokliwym otoczeniu. Na amatorów bardziej...
Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu – prawdziwa gratka dla miłośników jednośladów!
W trójkącie turystycznym obejmującym Puławy, Nałęczów i Kazimierz Dolny znajdziemy szereg widokowych ścieżek rowerowych. Jednak prawdziwą gratką dla miłośników tego...
Magiczne Ogrody w Puławach – pierwszy rodzinny park tematyczny w Polsce
Lubelszczyzna jest nie tylko krainą czystych jezior i lasów, ale zapewnia też wiele atrakcji rodzinom z dziećmi. Jednym z najpopularniejszych...
Wąwóz Korzeniowy Dół – co zobaczyć w okolicach Puław
Niezależnie od tego, czy mieszkamy w okolicach Puław, czy jesteśmy tu tylko przejazdem, warto żebyśmy zobaczyli miejscowe osobliwe atrakcje, których...
Znani ludzie urodzeni w Puławach
Puławy znane są z przemysłu, jako region turystyczny oraz dawna siedziba książąt Czartoryskich. W mieście tym urodziło się też sporo...
Puławy ciekawostki z historii miasta – czy słyszałeś o wszystkich?
Z czym kojarzą nam się Puławy? Niektórzy wiedzą, że jest to spore miasto w województwie lubelskim i kojarzą je z...