Zakłady Azotowe Puławy to jedno z największych przedsiębiorstw Lubelszczyzny, a tym samym jeden z najbardziej znanych pracodawców. Wpływ Grupy Azoty Zakładów Azotowych Puławy na lokalną gospodarkę i życie regionu daleko wykracza jednak poza sam obszar rynku zatrudnienia.

Działalność Grupy Azoty Zakładów Azotowych Puławy

Jak czytamy na stronie internetowej Grupy Azoty — Zakładów Azotowych Puławy — przedsiębiorstwo jest liderem polskiego przemysłu nawozowo-chemicznego. Rodzima spółka eksportuje 50 proc. wytwarzanych produktów do 50 krajów świata. Jej rynek zbytu obejmuje nawet takie państwa, jak Brazylia czy Chiny. 

Zakłady Azotowe Puławy specjalizują się w produkcji nawozów azotowych na masową skalę i są jednym z największych na świecie producentów melaminy. Śmiało możemy je nazwać największym w Polsce przedsiębiorstwem z branży wielkiej syntezy chemicznej. Produkty Zakładów Azotowych wspierają efektywne i wydajne rolnictwo nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. 

Rolnicy używają nawozów azotowych do zwiększenia wydajności swoich upraw, a melamina, także powstająca w zakładach w Puławach, służy do wyrobu szerokiego asortymentu żywic syntetycznych. Te z kolei mają zastosowanie w wielu innych gałęziach przemysłu, m.in. motoryzacyjnego, włókienniczego czy papierniczego. 

Zakłady Azotowe Puławy — praca dla specjalisty i szansa dla studenta

Grupa Azoty Puławy współpracuje z licznymi uczelniami wyższymi oferującymi różne kierunki praktycznych studiów zapewniających przygotowanie do pracy w Zakładach Azotowych Puławy. Osoby już zatrudnione w strukturach przedsiębiorstwa mogą doskonalić swoje kompetencje w ramach różnych kierunków studiów podyplomowych

Natomiast maturzyści i studenci, dopiero wybierający ścieżki rozwoju swojej kariery, mają do dyspozycji nie tylko różne studia przygotowujące do pracy w Zakładach Azotowych Puławy, ale także programy praktyk i płatnych staży w strukturach spółki. Rekrutacja prowadzona jest systemie ciągłym. Uczeń bądź student może wnioskować o odbycie praktyk lub stażu w dowolnym momencie roku. 

Z takiej możliwości corocznie cieszy się około 100 osób. Grupa Azoty Puławy prowadzi nawet program stypendialny i wspiera finansowo najlepszych studentów nie tylko z uczelni z województwa lubelskiego oraz nie tylko żaków wybierających kierunki chemiczne. W ubiegłym roku ze stypendium skorzystał student studiów ekonomicznych. 

Program ambasadorski Grupy Azoty wyłania natomiast osoby, które zajmują się promowaniem pracy w branży chemicznej w środowiskach studenckich i uczniowskich. To projekt o nazwie “Grupa Azoty pracodawcą z wyboru”, który jest częścią strategii employer brandingowej spółki. Swojej szansy na udaną karierę w strukturach Zakładów Azotowych Puławy mogą poszukiwać również już doświadczeni specjaliści. 

Polacamy: Uczelnie w Lublinie – kompendium wiedzy

Praca w Zakładach Azotowych jest dostępna dla różnych pracowników, nie tylko tych ściśle związanych z branżą chemiczną. Przedsiębiorstwo jest jednym z największych i najbardziej znanych pracodawców w rejonie Lubelszczyzny. Zapewnia stabilne zatrudnienie i możliwości rozwoju. Warto cyklicznie sprawdzać oferty pracy Zakładów Azotowych Puławy lub brać udział w rekrutacji ciągłej przesyłając swoje CV. Obecnie firma poszukuje m.in. elektroenergetyka do pracy na jedną zmianę oraz starszego specjalisty ds. kontrolingu. 

Zakłady azotowe wpływają nie tylko na lokalny rynek pracy

Zakłady Azotowe Puławy są nie tylko jednym z największych pracodawców w regionie. To przedsiębiorstwo, które znacząco wpływa na lokalny rynek pracy, ale i napędza rozwój innych dziedzin życia Puław i okolic miasta. Jednymi z takich obszarów są badania, edukacja i współpraca pomiędzy różnymi grupami. 

Z inicjatywy Zakładów Azotowych powstało Centrum Kompetencji Puławy, które zrzesza lokalnych badaczy, organizacje pozarządowe oraz uniwersytety. Centrum przyczynia się m.in. do edukowania rolników i doradców rolnych. Zakłady Azotowe Puławy prowadzą programy badawcze sprawdzające efekty wykorzystywania różnych rodzajów nawozów i współpracują z ośrodkami naukowymi z innych krajów. 

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy sponsoruje klub sportowy Wisła Puławy oraz klub piłki ręcznej Azoty-Puławy. Finanse spółki zasilają rozwój regionalnych ośrodków medycznych: Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń w Łęcznej oraz Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Puławach. Dzięki Grupie Azoty Zakłady Azotowe Puławy odnowiono również wiele lokalnych zabytków architektonicznych, m.in. z Kazimierza Dolnego, Nałęczowa, Końskowoli oraz oczywiście Puław.

uczelnie lublin Poprzedni artykuł Uczelnie w Lublinie – kompendium wiedzy
aktywny odpoczynek w puławach Następny artykuł Aktywny odpoczynek w Puławach – nie trzeba się nudzić!