Egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami, przez co maturzyści mogą odczuwać coraz silniejszy stres. Co, jeśli sobie nie poradzą? Czy sukces w życiu zawodowym jest możliwy bez świadectwa dojrzałości? Zobaczymy, do jakich wniosków dojdziemy, poznając historie sławnych ludzi bez matury.

Światowe gwiazdy bez matury

Od dawien dawna wiadomo, że posiadanie pozytywnego wyniku z egzaminu dojrzałości nie jest żadną gwarancją sukcesu, a jego brak nie determinuje porażek w życiu zawodowym. Świadczą o tym życiorysy gwiazd światowego formatu. Wymieńmy sobie kilka przykładów.

Coco Chanel

Nie ma chyba nikogo, kto nie słyszałby o tej ikonie mody. Założycielka najbardziej rozpoznawalnego francuskiego domu mody zakończyła swoją edukację już w wieku 18 lat, kiedy to opuściła sierociniec.

Quentin Tarantino

Quentin Tarantino również nie może pochwalić się ukończeniem szkoły średniej. Dziś znamy go jako wręcz kultowego reżysera i scenarzystę filmowego, ale dawniej nic nie zapowiadało takich sukcesów. Dla swojej kinowej pasji Tarantino porzucił naukę już w wieku 15 lat. Potem, by móc pobierać lekcje aktorstwa, dorabiał jako bileter w kinie dla dorosłych i w wypożyczalni kaset wideo.

Jim Carrey

Kolejnym przykładem sławnej osoby, która nie zdała egzaminu maturalnego, jest znany i lubiany aktor, Jim Carrey. Komik nie skończył szkoły średniej, a naukę przerwał w wieku lat 14! Wtedy też chcąc wesprzeć finansowo swoją rodzinę, rozpoczął pracę w fabryce,. Dwa lata później, postanowił zostać aktorem i od tego momentu uparcie do dążył do swojego celu. Jak widać, z korzyścią dla wszystkich, zamierzenie to się powiodło.

Sławni ludzie bez matury – Polska

Edyta Górniak

Znana wszystkim piosenkarka nie kryje się z tym, że w ogóle nie podeszła do egzaminu. Edyta Górniak uczyła się w technikum ogrodniczo-pszczelarskim, ale przerwała naukę już w trzeciej klasie. W pewnym wywiadzie przyznała „Ja nie przystąpiłam do matury. W roku, w którym miałam to zrobić, pracowałam już w Nowym Jorku na Broadwayu i ominął mnie ten czas”.

Paulina Młynarska

Na naszej liście musiała się znaleźć także polska dziennikarka, znana między innymi z prowadzenia programu „Miasto kobiet”. Młynarska przyznała, że już w wieku 16 lat wyjechała do Francji, gdzie zagrała w serialu o tematyce erotycznej „Różowa seria”. W jednym z wywiadów wyjaśniła: „Wtedy musiało być: szkoła, matura, studia, a jak nie, to jest się wykolejeńcem. No to jestem trochę wykolejeńcem: nie zrobiłam matury, nie ukończyłam studiów, ale to nie znaczy, że się nie uczyłam i nie pracowałam nad sobą”.

Co więcej, dziennikarka jest też autorką kilku książek: „Twoje życie, Twój głos”, „Zakopane odkopane, lekko gorsząca opowieść góralsko-ceperska” czy „Kalendarzyk niemałżeński”.

Kamil Bednarek

Młodsze pokolenie z pewnością kojarzy artystę Kamila Bednarka. Co ciekawe, jego kariera zaczęła nabierać tempa, gdy zadał sobie pytanie: zdawać maturę, czy nie? Ostatecznie zdecydował się właśnie na karierę muzyczną. Jak sam przyznał w jednym z wywiadów: „Muzyka jest całym moim życiem, a z niej nie trzeba zdawać matury. Mamy swoje pięć minut, z których chcemy zrobić co najmniej godzinę. Trasa i koncerty wykańczają, nie czułem się na siłach podchodzić do egzaminów. Zresztą chcę być zadowolony z matury, nie robić jej na ostatnią chwilę”.

Życie pokazało, że choć Bednarek nie zdał egzaminu dojrzałości, osiągnął spore sukcesy zawodowe, a na jego koncerty przychodziło i wciąż przychodzi rzesza fanów.

Agnieszka Chylińska

Słynąca z ciętego języka wokalistka rozpoczęła karierę muzyczną już w szkole średniej. W czasie, w którym jej rówieśnicy podchodzili do egzaminu, ona spełniała swoje marzenia na scenie.

Robert Gawliński

Wokalista zespołu „Wilki” od nauki do matury wolał naukę gry na gitarze. Choć ma wykształcenie średnie, nie zdecydował się na podejście do egzaminu dojrzałości. W 2011 roku wpadł nawet na pomysł, by zorganizować koncert, na którym wystąpiłyby wyłącznie gwiazdy bez matury. Kto mógłby się tam znaleźć?

Na scenie z pewnością oprócz Gawlińskiego zaśpiewałaby Kayah, Zbigniew Hołdys czy Maciej Maleńczuk.

Matura a rozpoczęcie kariery zawodowej

Podejście do matury to dla wielu osób jeden z najbardziej przełomowych momentów w życiu. Czy jednak ten krok jest niezbędny, by odnieść sukces w jakiejkolwiek dziedzinie? Jak widzimy na powyższych przykładach, brak matury nie jest równoznaczny z porażką. Nie przeszkadza też w dalszej edukacji, ponieważ wielu odnoszących sukces pracowników, może pochwalić się jedynie ukończeniem szkoły średniej lub policealnej. Decyzja, co ostatecznie zrobimy, powinna być oczywiście naszą sprawą osobistą. Pamiętajmy jednak, że poziom naszej edukacji nas nie określa i nie zmniejsza drastycznie szans na sukces zawodowy.

pedagog specjalny Poprzedni artykuł Pedagog specjalny – kwalifikacje, zadania, zarobki
okradla staryuszka w pulawach Następny artykuł Miała sprzątać, a okradła staruszka