Praca przedstawiciela handlowego ściśle wiąże się z dobrymi relacjami z innymi i naszego zaangażowania. Jeśli czujemy, że są to nasze mocne strony, warto spróbować swoich sił właśnie w tej branży! Z artykułu tego dowiemy się, gdzie znajdziemy najlepsze oferty pracy, jak wyglądają obowiązki handlowca, wymagania na to stanowisko oraz oczywiście średnia wynagrodzeń.

Gdzie szukać pracy dla przedstawicieli handlowych?

Doświadczenie i pewne cechy charakteru bardzo ułatwiają podjęcie pracy na stanowisku przedstawiciela handlowego. Bywa, że przechodzą oni po prostu z firmy do firmy, najczęściej z polecenia i w poszukiwaniu lepszych zarobków lub możliwości rozwoju.

Co jednak powinni zrobić początkujący lub osoby pragnące się dopiero przebranżowić? Jeśli do nich należysz, poszukaj pracy w portalu Gowork.pl. Szczególnie pomocne w serwisie są opinie o pracodawcach, które pozwalają na bardziej celowe działanie z naszej strony.

Czym zajmuje się przedstawiciel handlowy?

Przyjrzyjmy się teraz pracy przedstawiciela handlowego. Powinien on dbać o utrzymywanie kontaktów z dotychczasowymi klientami i podtrzymywanie sprzedaży towarów i usług. Na stanowisku tym ważne jest również pozyskiwanie nowych klientów oraz dbanie o wizerunek własny i naszej firmy, ponieważ będzie to stale oceniane. Mniej widoczną, ale równie istotną częścią pracy handlowca jest zawieranie umów i pilnowanie dostaw towarów, a także przygotowywanie ofert handlowych, pisanie raportów i sprawozdań.

Obowiązki pracownicze mogą się od siebie różnić, w zależności od preferencji i zapotrzebowania firmy.

Jakie cechy powinien mieć dobry handlowiec?

Jeśli ten rodzaj pracy wydaje nam się odpowiedni, musimy jeszcze upewnić się, czy posiadamy odpowiednie cechy charakteru, niezbędne do osiągnięcia sukcesu.

Przedstawiciel handlowy pracuje w szybkim tempie, pod presją czasu i w stałym kontakcie z ludźmi. Z tego względu niezbędne wydają się:

  • charyzma,
  • umiejętność pozostawania w ciągłym ruchu,
  • komunikatywność,
  • znajomość branży,
  • znajomość technik sprzedaży,
  • pracowitość,
  • skrupulatność,
  • ambicja.

Do wysoko rozwiniętych zdolności komunikacyjnych należy dodać również umiejętność negocjacji. Przydadzą się także umiejętności analizy psychologicznej. Dlaczego? Pozwolą one rozpoznać typ klienta i dostosować do tych obserwacji metody działania. A to z kolei ułatwi przekonanie rozmówcy do produktu, nawet jeśli był on dotąd sceptycznie nastawiony.

Jak zostać przedstawicielem handlowym?

Dzięki posiadaniu powyższych kompetencji miękkich pozwalających na życzliwe relacje z pozyskanymi klientami nie musimy wykazywać się dyplomem uczelni wyższej. Wykształcenie jest jednak mile widziane, zwłaszcza jeśli obraliśmy kierunek zarządzania, ekonomii, handlu czy przedsiębiorczości. Warto przy tym pamiętać, że pracodawcy patrzą głównie na nasze umiejętności, wygląd i chęci do pracy.

Na plus będzie działało także doświadczenie z poprzednich stanowisk, na których mieliśmy bezpośredni kontakt z klientami lub sprzedażą. Niezbędne jest także posiadanie prawa jazdy kategorii B.

Jeśli mamy obawy, czy poradzimy sobie w danej firmie i czy praca handlowca rzeczywiście jest dla nas, pamiętajmy, że na każdym stanowisku czeka nas najpierw odpowiednie przeszkolenie. Pomoże nam ono skutecznie pozyskiwać klientów, zdobyć wiedzę na temat oferowanych produktów i wywiązywać się choćby w stopniu minimalnym z planów sprzedażowych.

Zobacz również: O co nie można pytać na rozmowie rekrutacyjnej? | Najniższa emerytura w 2023

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Na szczęście zarobki przedstawiciela handlowego nie są owiane tajemnicą, a widełki wynagrodzeń pojawiają się też w ofertach pracy.

My, na podstawie danych udostępnionych przez portal wynagrodzenia.pl, możemy stwierdzić, że mediana wynagrodzeń na stanowisku:

  • młodszego specjalista ds. sprzedaży wynosi 5140 zł brutto,
  • specjalisty wynosi 6290 zł brutto,
  • starszego specjalisty wynosi 7470 złotych brutto.

Dodatkowe benefity, na jakie mogą liczyć handlowcy to telefon, komputer przenośny i służbowy samochód do użytku prywatnego.


Najlepszą formą zatrudnienia w wielu wypadkach jest układ oferowania stałej podstawy i prowizji od sprzedaży. Szacuje się, że takie wynagrodzenie zmienne stanowi około 43 do 44% płacy zasadniczej. Dla początkujących handlowców prowizja startuje od poziomu około 23%. Oznacza to, że na tym samym stanowisku możemy otrzymać różnej wielkości pensję. Najlepsze wynagrodzenia w dużej mierze zależą od branży, z jaką się zwiążemy i naszych kompetencji. 

Pytania, których nie można zadać. Poprzedni artykuł Zakazane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej
pedagog specjalny Następny artykuł Pedagog specjalny – kwalifikacje, zadania, zarobki