E-learning nazywany też e-nauką to nic innego jak nauczenie lub szkolenie z pomocą technologii, czyli komputerów osobistych, smartfonów, tabletów i oczywiście Internetu. W ten sposób możemy ukończyć kurs, szkolenie, a nawet studia. Przyjrzyjmy się bliżej tej coraz powszechniejszej metodzie nauki!

Największe zalety e-learningu

E-learning już dziś z powodzeniem zastępuje tradycyjną formę edukacji, a jego popularność będzie z pewnością rosła. Przyczyniają się do tego zalety, jakie za sobą niesie. Wśród nich warto wymienić:

  • możliwość wybrania dogodnego momentu na naukę, bez konieczności dostosowywania się do reszty grupy. Uczeń na e-learningu może też w związku z tym pracować we własnym tempie, a takie bezstresowe warunki sprzyjają przyswajaniu wiedzy;
  • łatwiejsze dopasowanie do potrzeb każdego kursanta;
  • różnorodność wyboru formy nauki – np. poprzez dokumenty, prezentacje, pliki audio i video;
  • brak koniecznych wystąpień publicznych, które zwykle są cenione i praktykowane w nauce stacjonarnej, a onieśmielają osoby nielubiące wypowiadania się w szerszym gronie nieznanych im osób;
  • niższa cena;
  • sami Instruktorzy mają więcej czasu na kontakt z uczestnikami kursów i szkoleń i mogą dopasować na konsultacje najlepiej odpowiadającą obu stronom porę. 

Oczywiście e-learning ze swoją specyfiką nie musi odpowiadać wszystkim. Zanim więc zdecydujemy się tę formę nauki, przemyślmy, czy nie będzie nam przeszkadzał brak kontaktu „na żywo” z nauczycielem i innymi uczestnikami. 

W jakich przypadkach e-learning najlepiej spełni swoje zadanie?

Ponieważ e-nauka jest tańsza od swojego tradycyjnego odpowiednika, mogą się na nią zdecydować osoby, które nie są w pełni przekonane do zdobycia nowych umiejętności. Jeżeli więc dopiero chcemy spróbować, czy dana dziedzina sprawdzi się w naszym wypadku, skorzystanie z tej formy kursu lub szkolenia da nam ku temu idealną szansę. Nawet jeśli pomysł nie okaże się trafiony, nie tracimy za dużo cennego czasu i pieniędzy. 

Niestety, e-learning ma też swoje poważne ograniczenia. Na przykład nie sposób skutecznie nauczyć się pierwszej pomocy czy stolarstwa, wyłącznie patrząc, jak robi to ktoś inny. Takie umiejętności musimy zdobyć, mając możliwość ich praktykowania pod czujnym okiem nauczyciela.

Jednak coraz więcej zawodów nie wymaga osobistej obecności na zajęciach, a kontakt przez Internet jest wystarczający do zdobycia wiedzy i praktyki. Jest tak między innymi w przypadku nauki księgowości, prawa pracy, języków obcych czy nabywania kompetencji miękkich.

Przeczytaj też: Najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce | Odprawa pracownicza – kiedy i komu przysługuje?

e-learning czy warto

Jak zaplanować naukę w domu?

Jeśli powyższe argumenty przekonały nas, że e-learning to coś, co sprawdzi się w naszym przypadku, pora przejść do kolejnego zagadnienia – jak rozplanować sobie naukę, by przyniosła ona najwięcej korzyści?

Każdy, kto spróbował e-nauki, zgodzi się z tym, że potrzeba tu sporo zaangażowania i samodyscypliny. Ponieważ nauczyciel fizycznie nad nami nie czuwa i nie sprawdza aktualnych postępów, musimy robić to sami. Szczególnie trudno jest tym osobom, które mają tendencje do prokrastynacji lub problemy z organizacją w innych dziedzinach życia. 

Jak mogą sobie pomóc? Oto kilka sprawdzonych rad:

  1. Ustal konkretny plan działania, a kiedy bierze cię zniechęcenie, wracaj myślami do rezultatu, jaki chcesz osiągnąć. W opracowanym przez siebie konspekcie warto zaznaczyć, ile czasu chcesz przeznaczyć na daną czynność, ile na powtórki, a ile na przerwy;
  2. Zachowaj systematyczność i skrupulatność, dzięki temu nie nazbiera ci się dużo materiału do opanowania w krótkim czasie. To właściwie gotowy scenariusz, by ulec zniechęceniu i porzucić naukę w ogóle. Jeśli jednak każdego dnia zaplanujesz krótkie lekcje, twoja nauka na pewno przyniesie spodziewane efekty;
  3. Zadbaj o swoje otoczenie. Wydziel miejsce w pokoju lub osobne pomieszczenie, które będzie przeznaczone tylko i wyłącznie do nauki, a mózg potraktuje je jako „szkolną salę” i szybciej poczuje się zmobilizowany do pracy. Pamiętaj, by pozbyć się wtedy wszystkich rozpraszaczy, takich jak telewizja czy telefon. Nie bez znaczenia jest również porządek na biurku i przygotowane wcześniej materiały do nauki;
  4. Rób notatki. Znajdź przy tym najlepszą metodę na samego siebie. Jedni wolą używać karteczek samoprzylepnych, inni stawiają na podkreślenie kluczowych fragmentów kolorem. Wszystko, co ułatwi ci zapamiętanie najważniejszych informacji, pomoże ci też w osiągnięciu celu, jakim jest uzyskanie odpowiednich kwalifikacji.

E-learning – czy warto podjąć wyzwanie?

Reasumując, e-learnig to nowoczesna metoda nauki skrojona na miarę naszych czasów. Oprócz zdobycia wiedzy i praktyki w konkretnym kierunku pozwala nam też wypracować cechy, które będą koniecznie przy podejmowaniu nowej pracy. A decyzję o takiej formie nauki możemy podjąć bez ryzyka utraty cennego czasu i środków finansowych.

gdzie szukac pracy w pulawach Poprzedni artykuł Praca w Puławach od zaraz? Zobacz, gdzie szukać ofert!
popularne-kierunki-studiow-pulawy Następny artykuł Najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce. Który wybrać?