Dla sporej części maturzystów najważniejsze pytania, na które muszą sobie odpowiedzieć brzmią: Jaki kierunek studiów wybrać? Który z nich będzie najlepszy dla mnie? Aby ułatwić nieco tę decyzję, poniżej zamieszczamy najbardziej przyszłościowe zawody oraz inne zagadnienia, które warto rozważyć. Najpopularniejsze kierunki studiów, na które stawia wiele osób.

Jak wybrać kierunek studiów?

Aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że dobrze wybierzemy kierunek studiów, musimy wrócić do podstaw, czyli analizy tego, w czym my będziemy czuć się najlepiej. Według dostępnych danych aż 61% absolwentów szkół wyższych, gdyby mogło, zmieniłoby kierunek kształcenia. Co zrobić, żeby nie trafić do tej grupy?

Przed wybraniem kierunku, należy zwrócić uwagę na całkowity koszt nauki, własne oczekiwania płacowe, powszechność zatrudnienia w danej dziedzinie i możliwości rozwoju

Zacznijmy od tej pierwszej i drugiej kwestii, a więc kosztach czesnego i możliwościach zarobku w danym zawodzie. Musimy mieć pewność, że zwyczajnie będzie nas stać na wymarzone studia bez zaciągania trudnego w spłacie kredytu. Niektórzy mogą pod tym względem liczyć na wsparcie krewnych, inni postanawiają sami zarabiać na swoje utrzymanie i naukę. Obie z tych grup powinny się zorientować, czy ten wysiłek się zwróci w ciągu kilku lat po zakończeniu studiów. Pragmatyzmu w tej sprawie na pewno nie będziemy żałować. 

Następnie musimy podjąć kolejną decyzję: czym kierować się w wyborze studiów – swoimi zainteresowaniami czy wymarzonym zawodem? I jedna i druga ścieżka ma swoje zalety i wady. O niektórych z nich piszemy poniżej. 

Przyszłościowe kierunki studiów

Jeżeli idziemy na studia z myślą o zagwarantowaniu sobie przyszłościowego, dobrze płatnego zawodu, możemy kierować się badaniami rynku, które informują o obecnych tendencjach i trendach. Na przykład raport Hays z 2019 roku podaje, że największy boom będzie w następujących branżach:

  • produkcja,
  • sprzedaż,
  • IT i technologie,
  • finanse i księgowość,
  • inżynieria

Na rynku pracy zwiększa się również zapotrzebowanie na specjalistów w budownictwie, produkcji, inżynierii, logistyce i nieruchomościach. Nadal istnieje także potrzeba wszystkich zawodów medycznych oraz powiązanych z medycyną. Planując więc swoją karierę zawodową, warto wziąć pod uwagę te właśnie aktualne dane i wybrać specjalizację, która jest nam potencjalnie najbliższa.

Przeczytaj też: L4 na chore dziecko – przepisy i zasady | Ciekawostki w historii Puław

najpopularniejsze kierunki studiów

Co zrobić, jeśli mamy inne zainteresowania?

Niektórzy jednak po przeczytaniu powyższego wykazu, od razu wiedzą, że żaden z popularnych kierunków nie sprawdzi się w ich przypadku. Czy wybór kierunku studiów, tylko dlatego, że uwielbiamy jakiś temat, jest zły?

Niekoniecznie! Podchodząc z prawdziwym zapałem i pasją do nauki ulubionych przedmiotów, na pewno bardziej zaangażujemy się w zajęcia, co prawdopodobnie przełoży się na nasze wyniki i kompetencje. 

Weźmy za przykład kierunek, jakim jest filozofia. Zwykle znajduje się on na końcu rankingu najbardziej poszukiwanych i płatnych zawodów. Czy jednak absolwenci filozofii są od razu skazani na porażkę w karierze zawodowej? Nie, ponieważ dobrze wykorzystany czas na studiach na pewno zaprocentuje w przyszłości. 

Przykładając się do zajęć, zyskujemy przecież umiejętność krytycznego myślenia i pisania, a to wysoko cenione przez pracodawców kompetencje miękkie. Czasem liczy się również sam fakt ukończenia studiów wyższych, bez którego nie mamy w ogóle dostępu do niektórych zawodów. Jeśli więc naszą pasją jest sztuka, filozofia czy archeologia, nie bójmy się podjąć ryzyka i w nie zaangażować!

Kilka podpowiedzi dla niezdecydowanych

Najtrudniej tak naprawdę mają maturzyści, którzy nie potrafią się zdecydować – czy i jakie zainteresowania rozwijać lub który dobrze płatny zawód wybrać. Co zrobić w takiej sytuacji? 

Oczywiście decyzja wciąż należy do nas, ale możemy skorzystać z podpowiedzi specjalistów. Radzą oni niezdecydowanym, by wybrali bardziej ogólny kierunek, który przygotuje ich do wykonywania różnych profesji. Dobrze by było, gdyby wzięli pod uwagę wyżej przedstawione stanowiska, które w najbliższym czasie będą dostępne a jednocześnie dobrze opłacane. 
Zawsze też możemy zmienić zdanie, bez względu na to, na którym roku studiów aktualnie jesteśmy. Jedyne o czym warto wtedy pamiętać, jest to, że zdobycie dyplomu może potrwać dłużej niż cztery lata. Niektórym udaje się połączenie dwóch kierunków lub równoległe podjęcie pracy, a nawet wywiązywanie się z obowiązków rodzinnych. Jeśli i my mamy takie możliwości, wykorzystajmy je!

e-learning Poprzedni artykuł E-learning – czy warto się kształcić w domu?
odprawa pracownicza zasady i wysokosc Następny artykuł Odprawa pracownicza – komu się należy i ile może wynosić?