Puławy to położone nad Wisłą miasto w zachodniej części województwa lubelskiego w pobliżu granicy województwa mazowieckiego. Jest częścią trójkąta turystycznego Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów i stanowi jeden z najatrakcyjniejszych punktów na mapie Polski. Turystów przyciąga licznymi zabytkami, takimi jak Kompleks Pałacowo-Parkowy Czartoryskich, czy Pałac Marynki. Sprawdziliśmy, jakie miejsca warto odwiedzić, będąc w Puławach i jakie atrakcje znajdują się w okolicach miasta. Szczegóły w artykule. 

pałac czartoryskich puławy
Pałac Czartoryskich

Pałac Czartoryskich

Pałac Czartoryskich to obowiązkowy punkt wycieczki po Puławach. Jego historia sięga II połowy XVII wieku. Pierwotnie zbudowany w stylu barokowym przez Stanisława Lubomirskiego, został przekształcony na styl rokokowy, a następnie klasycystyczny – najpierw przez członków rodu Sieniawskich, a potem Czartoryskich, którzy byli właścicielami rezydencji przez równe 100 lat i uczynili z niej jeden z najważniejszych ośrodków politycznych i kulturalnych okresu polskiego oświecenia. Szczyt rozkwitu pałacu przypadł na czas panowania Adama i Izabeli Czartoryskich. Na ich zaproszenie do Puław przybywali znani artyści, literaci oraz intelektualiści, dzięki czemu rezydencja została okrzyknięta “polskimi Atenami”. Poza tym, Czartoryscy nie szczędzili środków na zakup narodowych pamiątek. Sprowadzali również dzieła sztuki oraz zabytki z całej Europy. Dziś można podziwiać je w muzeum utworzonym w pałacu oraz w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

Godziny otwarcia, cennik oraz wiele ciekawych informacji o obiekcie znajdziesz na stronie internetowej Muzeum Czartoryskich: https://muzeumczartoryskich.pulawy.pl/

Park Czartoryskich

Swiątynia sybilli puławy
Świątynia Sybilli

Do pałacu przynależy park krajobrazowy o powierzchni 30 ha, który – podobnie jak sama rezydencja – na przestrzeni lat ulegał różnym przekształceniom. Jego obecna forma powstawała w latach 1798-1806, kiedy to księżna Izabela zmieniła go w ogród romantyczny w stylu angielskim, umieszczając w nim szereg budowli ogrodowych i rzeźb. Najciekawsze z nich to:

  • Świątynia Sybilli – wybudowana na wzór antycznej świątyni Westy w Tivoli pod Rzymem; Izabela Czartoryska założyła tutaj pierwsze w Polsce muzeum, mające pobudzać patriotyzm w okupowanej Polsce;
  • Domek Gotycki – powstał z myślą o rozszerzeniu zbiorów narodowych gromadzonych w położonej obok świątyni;
  • kopia rzeźby “Tankred i Klorynda” – oryginał rzeźby znajduje się wewnątrz Altany Chińskiej;
  • Domek Aleksandryjski – zamieszkiwał w nim car Aleksander II podczas pobytu w Puławach;
  • Brama Rzymska – wybudowana jako trwała ruina, wzorowana na Łuku Tytusa w Rzymie.
domek aleksandryjski puławy
Domek Aleksandryjski

Pałac Marynki

Pałac Marynki zbudowany został w latach 1791-1796 dla córki księżnej Izabeli Czartoryskiej, Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej. Jest to jednopiętrowy budynek murowany, usytuowany w południowej części zespołu pałacowo-parkowego. Jego fasadę zdobią kolumny i filary w stylu korynckim, a całość stanowi rzadkość architektoniczną w skali kraju. We wnętrzu pałacu znajduje się drewniany salon z mozaikową posadzką i unikalną (jedną z trzech w Polsce) konstrukcją kominka w oknie. Przed wejściem do salonu znajdują się dwa lwy z czarnego marmuru, które pierwotnie zdobiły wejście do oranżerii przypałacowej.

Przeczytaj też: Polacy w kosmosie – jak Puławy znalazły się na Marsie? | Magiczne Ogrody – rodzinny park tematyczny

Muzeum Nietypowych Rowerów

Muzeum Nietypowych Rowerów znajduje się w miejscowości Gołąb, położonej zaledwie 10 km od Puław. Prowadzi je wielki pasjonata i miłośnik dwóch kółek – Pan Józef Konstanty Majewski. W muzeum można obejrzeć rowery cyrkowe, poziome, a nawet galopujące, choć największą atrakcję stanowi możliwość osobistego wypróbowania każdego z nich. Pan Józef oferuje także przejażdżki rikszą, lekcje muzealne oraz pokazy pracy w kuźni, a nawet naukę kowalstwa. Muzeum Nietypowych Rowerów to świetna rozrywka dla całej rodziny. Jest czynne od 1 kwietnia do 31 października – codziennie – w godzinach 10.00-18.00, jednak po uzgodnieniu telefonicznym możliwe jest zwiedzanie w dowolnym czasie.

Magiczne Ogrody

Magiczne Ogrody to iście bajkowa kraina, która zachwyci zarówno małych, jak i dużych turystów. Znajduje się w miejscowości Trzcianki, 13 km od Puław. Park składa się z 10 stref: Domu Czarodzieja, Marchewkowego Pola, Robankowej Łąki, Bulwiakowej Osady, Mordola, Wodnego Świata, Smoczego Gniazda, Krasnoludzkiego Grodu i Mroczyska. Wędrując między nimi, można podziwiać szumiące wodospady i strumienie oraz bogactwo kwiatów i roślin. Na terenie kompleksu rośnie bowiem wiele odmian róż, piwonii i lilaków, a także ponad setka różnych gatunków drzew i krzewów. Ogród został zaprojektowany tak, by o każdej porze roku zaskakiwać mnogością barw i zachwycać zmiennością oraz pięknem natury.

Szlaki Rowerowe w Puławach

Puławy to miasto przyjazne rowerzystom. Na jego terenie znajduje się bowiem kilka szlaków, które nieustannie przyciągają miłośników dwóch kółek. Mowa tutaj o:

  • niebieskim szlaku rowerowym długości ok. 30 km, którego trasa przechodzi przez: Puławy – Gołąb – rezerwat Piskory – Bałtów – Puławy;
  • czerwonym szlaku rowerowym długości ok. 29 km, którego trasa przechodzi przez: Puławy – Końskowola – Skowieszyn – Zbędowice – Parchatka – Włostowie – Puławy;
  • zielonym szlaku rowerowym długości ok. 39 km, którego trasa przechodzi przez: Puławy – Kazimierz Dolny – Janowiec – Puławy;
  • żółtym szlaku rowerowym długości ok. 28 km, którego trasa przechodzi przez: Puławy – Osiny – Sielce – Końskowola – Młynki – Puławy.
ile zarabia nauczyciel Poprzedni artykuł Ile zarabia nauczyciel? Szkoły prywatne i publiczne
wzgorze 3 krzyzy kazimierz Następny artykuł Puławy, Kazimierz i Nałęczów – czy warto odwiedzić Puławy i okolice?