Dla jednych wybór ścieżki zawodowej jest jasny już na etapie podstawówki. Inni podejmują ostateczną decyzję dopiero w dorosłym życiu. Dla jednych i drugich ciekawe kierunki kształcenia oferują technika, szkoły policealne i studia wyższe. Szkoły Puławy i ich oferta dla zainteresowanych.

Technikum Puławy

Zacznijmy od tych szkół, które już po czterech latach nauki dają młodym konkretny zawód oraz maturę. Mowa oczywiście o technikach. Jakie kierunki kształcenia są dostępne w Puławach? Oto ich pełna lista:

 • Technikum nr 1 przy ulicy Polnej 18, oferuje profile: technik ekonomista, technik spedytor, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik usług fryzjerskich;
 • Technikum nr 2 znajdujące się na ulicy Jaworowej 1 daje możliwości kształcenia na profilach: technik informatyk, technik mechanik, technik budownictwa, technik pojazdów samochodowych, technik geodeta, technik spawalnictwa, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej;
 • Technikum nr 3, którego budynek mieści się na ul. Marsz. J. Piłsudskiego prowadzi klasy o profilach: technik weterynarii, technik fotografii i multimediów, a także technik organizacji reklamy;
 • Umiejscowione przy ul. Wojska Polskiego 7 Technikum nr 4 pozwala zdobyć niezbędne kwalifikacje w następujących zawodach: technik analityk, technik technologii chemicznej, technik elektryk i technik informatyk.

Większość z tych opcji będzie dobra dla młodych osób, które mają smykałkę do nauk ścisłych oraz pracy manualnej. Zdobycie wykształcenia w którymś z oferowanych kierunków może im zapewnić stabilne zatrudnienie niemal natychmiast po zakończeniu nauki. 

Szkoły policealne w Puławach

Ci, którzy skończyli liceum, ale nie chcą iść na studia, mogą zdobyć zawód w którejś z prężnie działających w Puławach szkole policealnej. Przyjrzyjmy się ich ofercie. 

Centrum Nauki i Biznesu Żak to szkoła, która na swoją siedzibę obrała budynek przy ulicy Lubelskiej 2C. Uczelnia daje możliwość zdobycia tytułów technika administracji, technika BHP, technika informatyka, technika usług kosmetycznych, technika rachunkowości oraz w programie 4-letnim technika usług fryzjerskich z elementami kosmetyki, technika ekonomisty i technika handlowca.

Na terenie miasta działa również Medyczne Studium Zawodowe im. Polskiego Czerwonego Krzyża w Puławach. Osoby, które są zainteresowane dalszą nauką, mogą tu zdobyć kwalifikacje i umiejętności w kierunkach: asystentki stomatologicznej, opiekunki dziecięcej, higienistki stomatologicznej, technika masażysty, technika usług kosmetycznych, opiekuna medycznego, technika farmaceutycznego, technika sterylizacji medycznej, technika elektorniki i informatyki medycznej, technika dentystycznego, terapeuty zajęciowego i podologa. 

Przeczytaj też: Jaka jest najniższa emerytura w 2023 roku? | Zakazane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Możliwości zdobycia wykształcenia wyższego w Puławach

Na miejscu można też zdobyć wykształcenie wyższe. To dobra opcja dla osób, które nie chcę nigdzie dojeżdżać bądź nie stać ich na wynajem mieszkania w innych miastach Polski. W Puławach mogą one zdobyć kwalifikacje, na kierunkach, które obecny rynek pracy bardzo potrzebuje. 

Na początek weźmy pod lupę Puławską Szkołę Wyższą, której budynek znajduje się na ul. Moniuszki 1. Kierunki kształcenia tutaj dostępne to:

 • administracja,
 • fizjoterapia,
 • pedagogika,
 • politologia,
 • zarządzanie,
 • ekonomia,
 • matematyka,
 • pielęgniarstwo,
 • socjologia. 

W mieście znajduje się także Wydział Zamiejscowy UMCS w Puławach, który powstał z inicjatywy Rektora prof. Stanisława Michałowskiego i Grupy Azoty Zakładów Azotowych „Puławy” S.A. Studia pierwszego stopnia oferowane przez ten Uniwersytet to:

 • Administracja publiczna, 
 • Bezpieczeństwo,
 • Wychowanie fizyczne,
 • Techniki kryminalistyczne. 

W roku akademickim 2022/2023 można było również zdecydować się na studia podyplomowe na kierunku administracji, zarządzania w administracji publicznej oraz ochronie i zarządzaniu środowiskiem.

Nauka nie kończy się w młodości!

Jak w wielu innych polskich miastach, dużą popularnością wśród seniorów cieszy się Uniwersytet trzeciego wieku. Ten trend pokazuje, że uczyć się warto i można to robić w dosłownie każdym wieku. 

Podobnie jak ma to miejsce na tradycyjnych uczelniach, tu również inauguracja roku rozpoczyna się w październiku. Studenci mogą wysłuchać wykładów na temat kultury, sztuki, psychologii, historii czy innych dziedzin nauki. Dzięki tej inicjatywie osoby starsze pozostają aktywne umysłowo i społecznie, co przynosi zysk całemu ich otoczeniu.

ciekawostki puławy Poprzedni artykuł Puławy ciekawostki z historii miasta – czy słyszałeś o wszystkich?
znani ludzie urodzeni w pulawach Następny artykuł Znani ludzie urodzeni w Puławach