Puławy znane są z przemysłu, jako region turystyczny oraz dawna siedziba książąt Czartoryskich. W mieście tym urodziło się też sporo znanych osób. Przybliżmy sobie ich sylwetki!

Marian Opania

Mariana Opani nie trzeba nikomu przedstawiać. Ceniony przez krytyków i publiczność aktor i artysta kabaretowy urodził się w Puławach 1 lutego 1943 roku. W latach swojej młodości najczęściej wcielał się w postacie nadwrażliwych młodzieńców, zawadiackich i szarpanych nadziejami. 

Wystąpił m.in. w filmie „Człowiek z żelaza”, serialu „Zmiennicy” czy filmach „Rozmowy kontrolowane”, „Sauna”, „Mała matura 1947”, „Wałęsa, Człowiek z nadziei.” i „Bogowie”. Sympatię widzów telewizyjnych zyskał postacią profesora Zyberta w serialu „Na dobre i na złe” oraz rolą ojca tytułowej bohaterki w „Prawie Agaty”. 

Aktor świetnie czuje się też na deskach teatru. Przez lata był związany z Teatrem Telewizji, Teatrem Polskiego Radia oraz Teatrem Klasycznym, Studio, Kwadrat i Komedia. Od 1981 występuje na deskach teatru Ateneum w Warszawie. 

Konrad Czerniak

Konrad Czerniak urodził się 11 lipca 1989 roku w Puławach. Ten wychowanek klubu KS Wisła Puławy specjalizuje się w pływaniu stylem dowolnym i motylkowym. Najpierw trenował pod okiem Sławomira Słotwińskiego, później Ryszarda Kowalczyka, by przejść pod opiekę do podmadryckiej szkoły pływania utworzonej przez Bartosza Kizierowskiego. 

Do jego największych osiągnięć należy z pewnością tytuły trzykrotnego medalisty mistrzostw świata, wicemistrza świata z 2011 roku, dwukrotnego mistrza Europy na krótkim basenie, medalisty mistrzostw Europy oraz wielokrotnego rekordzisty Polski. Konrad Czerniak był również uczestnikiem igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku oraz w Rio de Janeiro, które odbyły się w 2016 roku. 

Agnieszka Pilaszewska

Znana głównie z roli Aliny w „Miodowych latach” aktorka Agnieszka Pilaszewska ma na swym koncie dużo więcej sukcesów zawodowych, a jej bogatą bibliografią można by zapełnić niejedną stronę. 

Aktorka urodzona 19 marca 1965 roku zadebiutowała w wieku 21 lat w Teatrze Ateneum w spektaklu „Przeklęte tango”. Za swoje role otrzymała wiele nagród aktorskich (np. za postać Barbary w spektaklu „Miś Kolabo” i rolę w „Czwartej Siostrze”).

Od 2005 roku związana jest z Teatrem Współczesnym w Warszawie. Jeśli chodzi o jej występy telewizyjne, to oprócz wykreowania znakomitej postaci wspomnianej już Aliny Krawczyk z „Miodowych lat”, zagrała również Jadwigę Górkę w „Barwach Szczęścia”, Barbarę Wilczewską w „Na dobre i na złe” i Olgę Seifert w „Glinie”. Mało kto wie, że Agnieszka Pilaszewska jest też autorką lub współautorką scenariuszy m.in. „Przepisu na życie” czy „AXN Ultraviolet”.

Przeczytaj też: Przedstawiciel handlowy – zarobki, wymagania, obowiązki | Pedagog specjalny – czy to dobry zawód?

Paulina Sykut-Jeżyna

Paulina Sykut-Jeżyna to przedstawicielka młodszego pokolenia znanych osób urodzonych w Puławach. Przyszła na świat 7 stycznia 1981 roku i już od najmłodszych lat zdradzała zamiłowanie do sceny, występując w chórze kościelnym, a następnie w Zespole Pieśni i Tańca „Powiśle”. W okresie licealnym śpiewała piosenki poetyckie w Puławskim Ośrodku Kultury.

Jej pasja miała szansę się rozwinąć, dzięki czemu została laureatką wielu krajowych konkursów i festiwali poezji śpiewanej. Była wokalistką trio ER-El-Ki, a w 2003 roku wystąpiła w drugiej edycji polsatowskiego „Idola”, choć nie dostała się wtedy do finału. 

Jednak to właśnie wtedy jej kariera telewizyjna nabrała rozmachu. Zaczęła od prowadzenia programu „Muzyczne listy”, by następnie zostać prezenterką prognozy pogody w telewizji Polsat. W latach 2011-2016 współprowadziła program „Must be the Music. Tylko Muzyka”, a od 2016 prowadzi produkcję TVN-u „Taniec z gwiazdami”. 

Paulina Sykut Jeżyna świetnie sprawdza się jako prowadząca imprez masowych. Przez kilka lat prowadziła Sylwestrową Moc przebojów w Polsacie, Sopot TOPtrendy Festiwal, Piknik Country Mrągowo, festiwal „Podziel się posiłkiem” i Świętokrzyską Galę Kabaretową.

Jej talent doceniła publiczność, za sprawą której w 2019 i 2020 roku otrzymała Telekamerę „TeleTygodnia” w kategorii „Prezenter Pogody”.

ksztalcenie pulawy Poprzedni artykuł Szkoły Puławy: Jaki zawód można zdobyć w Puławach?
plusy i minusy edukacji domowej Następny artykuł Edukacja domowa: plusy i minusy nauczania domowego